top of page

       Penicilin

Penicilin je laktamni antibiotik korišten u liječenju i uništavanju bakterija u mnogim organizmima. Naziv penicilin može se odnositi na mnogobrojne varijante penicilina, ili na grupu antibiotika koji se dobivaju iz penicilina. Penicilin se dobiva od zelene plijesni kistca (Penicillium chrysogenum). 

Molekulna formula Penicilina je  R-C9H11N2O4S. R je dio promjenjivog lanca. Penicilin jje prvi otkrio Ernest Duchesne 1896. g, ali svoju današnju široku uporabu ušao je tek poslije istraživanja Alekandera Fleminga 1928. godine.  Postoje različite vrste Penicilina kao npr: Benzatin Penicilin, Benzilpenicilin, Fenoksimetilpenicilin, Prokain penicilin. Ernest Duchesne je proučavao gljivu Kistac. Ta gljiva je najpoznatija zelena plijesan sa sporangijskim nositeljima raspoređenih poput kista na čijim se ograncima razvijaju spore u nizovima, konidiospore. Ima Antibiotsko djelovanje, odnosno baktericidno zahvaljujući izlučivanju tvari Penicilin. 

Benzanit Penicilin je poseban oblik antimikrobnog Peniclina, koji se sastoji od benzilpenicilina i amonijeve baze. Benzanit Penicilin se može rabiti peroralno i intramuskularno. Ta značajka je vrlo korisna kod profilakse određenih bolesti, pa se koristi kod reumatske vrućice i kod sifilisa. Benzanit Penicilin je otporan na kisele tvari.

Peniclin V ili fenoksimetilpenicilin klasični je penicilin za peroralnu primjenu. Za razliku od penicilina G otporan je na želučanu kiselinu. primjenjuje se kod liječenja lakših infekcija kao npr: angina, šarlah, reumatska groznica... Spriječava sintezu stanične stijenke bakterija, učinak mu je baktericidan. Antimikrobni spektar fenoksimetilpenicilina odgovara spektru parenteralnoga benzilpenicilina.

Prokain penicilin je naziv za smjesu lokalnog anestetika prokaina i benzilpenicilina. Prokain ublažava bol nastalu deponiranjem velike količine penicilina. Prokain penicilin se primjjenujuje intramuskularno; gdje se nakon primjene, benzilpenicilin postupno polako apsorbira iz tkiva u krvotok.

bottom of page